Nasihatler

İmam Gazâlî Hazretlerinden Nasihatler

İmam Gazâlî Hazretlerinden Nasihatler

Her gördüğüne hemen vaaz ve sohbete başlama. Bak, söylediğini anlar ve alır durumda ise sohbet et, değilse sükûtu tercih et. Buna dikkat etmezsen birçoğuyla bozuşursun.

Bir şahsı hedef alarak kimseye öğüt ve nasihat verme. Sadece ortada olan ve birçok kişi tarafından yapılan bir kusura dikkat çekmek için konuş.

İnsanı gıybetten ve başkalarını kötülemekten iki şey alıkoyar: Birincisi kendi kusurlarını düşünmek ve onların tedavisiyle meşgul olmak, ikincisi de zikrullah ile arkadaş olup dilini tutmak. Yoksa kalbi boş olan kimsenin eli ve dili de boş işlerle meşgul olur.

Uzuvlarını günahlardan, nefsini alıştığı boş âdet ve işlerden, kalbini karanlık ve katılıktan, sırrını kirlerden, ruhunu hissi perdelerden, aklını hayalî ve boş düşüncelerden arındırmadıkça, Allah Teâlâ’nın huzuruna ulaşamazsın.


Arkadaş Seçimi

“Arkadaş olacağın kimseyi iyi seç, onu dene, tanı.

Arkadaş olacağın kimsenin bir vazifeye getirildiğinde veya vazifeden alındığında nasıl davrandığında bak.

Onun zenginlik ve fakirlik hallerindeki davranışlarını kontrol et.

Kendisiyle yolculuk yap, alverişte bulun.

Ona çok muhtaç olduğun andaki davranışını gör.

Eğer bütün bu hallerde kendisinden hoşnut ve razı olursan onunla arkadaş ol. Senden büyükse onu baba gibi say, küçükse evlat gibi sev, sahip çık.”


Zalime İyilik Mazluma Kötülüktür

Sana karşı kötülük yapanları affedip onlara iyilik yapman bir fazilettir. Fakat başkalarına zulmeden ve Allah’a isyan eden kimselere ihsan ve ikram edilmez. Çünkü zalime ihsanda mazluma haksızlık vardır. Mazlumun hakkına riayet daha mühimdir.

İmam Gazâlî (k.s)


Ayrıca bakınızİmam Gazâlî Hazretlerinden Hikmetli Sözler” başlıklı yazımıza…


İmam Gazâlî Hazretlerinden Nasihatler

Nasihatler
İmam Gazâlî (k.s)

Bir Yorum Bırak